Skip to main content
menu

At a glance

Born on 14 September 1966, in Luxembourg
3 children

Contact Claudine Konsbruck by email or follow her on Facebook, Twitter and Instagram.

Education and experience

EDUCATION

  • Baccalauréat C classic: June 1985, Athénée de Luxembourg
  • Certificate of legal and economic studies: June 1986, Luxembourg university courses
  • Master's in Law – Private Law: June 1989, Strasbourg III
  • Avocat-avoué (appeals attorney) examination: November 1993

PROFESSIONAL EXPERIENCE

  • 1990–1991: internship at a law firm
  • 1991–2017: Government advisor, 1st class, at the Ministry of Justice
    • 1991–2002: Asylum and immigration directorate 
    • 2002–2017: Directorate of criminal and judicial affaires
  • 2018 : Member of the Chamber of Deputies
  • Since Janauary 2019: Ministry of State

POLITICAL EXPERIENCE

  • Member of the Christian Social People's Party (CSV) since 2003
  • Chairwoman of the Belair chapter of the CSV
  • Member of the municipal council of Luxembourg City since February 2011

OTHER ACTIVITIES

  • Chairwoman of the non-profit Initiative Rëm Schaffen ASBL
  • Member of the board of directors of Fondation La Luxembourgeoise
  • Member of the board of directors of Fondation FELIX CHOME
  • Member of the board of directors of Fondation Pensionnat Notre Dame

HOBBIES

Film, theatre, travel, reading